HAKKIMDA

Merhaba, ben Feyza. Feyza’s Kitchen ‘a gelene kadar aslında çok çeşitli yollar katettim. Yeni tatlara açık, doğal malzeme tutkunu Bursalı bir ailede büyüdüm. Bizde yemekler hep mevsimlik pişer, eş, dost, televizyon, dergiden duyulan her yeni lezzet çekinmeden denenir ve evde kimse yemek seçmezdi. Anneannem sadece Türkiye’nin çeşitli yörelerindeki arkadaşlarından değil, İtalyan, Yugoslav ve Alman arkadaşlarından da yemekler öğrenir uygularmış, belki de bu sebeple daha çocukken yeni şeyler denemeye bayılırdık.

Yemek yemek neredeyse her Türk ailesinde bir ritüeldir. İftarlar, bayramlar bunun en güzel örnekleri. Sofralar aslında bir arada olmanın verdiği o neşeye eşlik eder. Fakat bizim ailede yemek yapmak da bir ritüel olurdu. Sabah kahvaltısından itibaren akşam yemeği hazırlıkları başlar ve çoluk çocuk işe girerdi. Belki de bu sebeple ilk el açması yufka deneyimim yaklaşık 11-12 yaşıma, ilk hamur bezem ise 6-7 yaşlarıma denk düşüyor.

Öğrencilik yıllarımda yemek yapmaktan daha çok keşfeden rolünü oynasam da okul bittikten sonra evlenip eşimle Los Angeles’a taşınınca burada geçirdiğimiz sürede hem yeni evli olmanın verdiği heyecan, hem dünya mutfaklarıyla etkileşim, hem de Türkiye’den çok farklı malzeme alternatifleriyle kendimi adeta cennette hissettim. Mutfağımda denediklerim, dışarıda keşfettiklerim derken aslında bu işte kendimi buldum. Eğitimimizi bitirip Türkiye’ye geri döndükten sonra Türk kültürünün aslında mutfak anlamında ne kadar zengin olduğunu farkettim. Malzemelerin daha taze ve daha mevsimsel olması, ülkenin herbir coğrafyasında birbirinden tamamen bağımsız füzyon mutfakların gelişmesiydi beni asıl cezbeden.

Yaklaşık 1-2 yıldır şahsi instagram hesabımdan paylaştığım, akşam eve geldiğimde eşime ve kendime hazırladığım yemekler, misafirlerimi beklerken çektiğim tabaklarım ve post olarak girdiğim birkaç tarife etrafımdan olumlu tepkiler gelince oluştu aslında bu site fikri. İstedim ki onca tarif havada asılı kalıp instagram sayfalarında kaybolmasın ve bana yenilerini üretmek için şevk verecek daha sabit bir platformda toplansınlar.

İşte Feyza’s Kitchen şimdi hazır. Dilerim mutfağımda bana keyifle eşlik edersiniz.

-Storylerden paylaştığım anlık tarifler için beni instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

-Diğer sorularınız için bana feyza@feyzaskitchen.com ‘dan yazabilir ve yeni eklenen tariflerden haberdar olmak için mail listeme abone olabilirsiniz.