Kıymalı Enginar Dolması

Kıymalı Enginar Dolması

En sevdiğim mevsim olan ilkbaharın gelişini kutladığım tariflerden biri enginar dolması. Çocukken anneannem çok yapardı, yapraklarını sıyırırken aldığım tat bugün bile damağımda. Şimdi enginar çıkar çıkmaz bizim evde de pişiyor ve bayılıyoruz. Etrafındaki yapraklarda bulunan enginarın etini sıyırırken kelimenin tam manasıyla parmaklarımızı yiyoruz. Bu yıl mevsim sebzeleri geçen yıla göre biraz daha erken çıktığı için enginara daha çabuk kavuştuk. Bu durum aslında sevinilecek bir durum olmaktan ziyade bize mevsim değişikliklerini ve küresel ısınma etkilerini gösteren ve de endişelenmemiz gereken apaçık bir ispat. Her postumda ve her fırsatta dillendirmeye çalıştığım doğal mevsim sebzesi tüketimi, yemek israf etmeme ve sürdürülebilirlik bizim bu konuda mutfakta yapabilceklerimizden sadece birkaçı.

Enginar dolması nda benim püf noktalarımdan biri yağlı kuzu ve dana karışık kıyma kullanmak, hatta mümkünse neredeyse kebaplık kadar yağlı döş eti kullanmak ve tek sefer çektirmek ve yine ekstra zeytinyağı ilave etmek. Zaten harca pek bir malzeme girmediğini görünce et kalitesinin aradığınız lezzeti sağlamak için ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. İkinci püf noktası ise neredeyse bir limonun kabuklarını rendelemek. Limonun suyunu kullandığım gibi kabuklarını da kullanıyorum ki içine kattığı o ferah esinti etli de olsa bu yemeği tam bir bahar tabağına dönüştürüyor.

Umarım sezon bitmeden siz de denersiniz. Gelelim enginar dolması tarifine:

Malzemeler

 • 2 adet dolmalık hazırlanmış taze enginar (Pazarcınızdan bu şekilde isterseniz temizleyip hazırlıyorlar, eğer enginarı sapıyla alıyorsanız önce yapraklı kısımlarından 2 parmak kesip, içindeki tüyleri bir kaşık yardımıyla temizlemeniz, yıkamanız ve ardından limonla güzelce ovmanız gerekecek. Saplarının da etrafındaki sert kabuğunu soyup içindeki beyaz kısmını mutlaka dolmayı pişirdiğiniz suya atıp pişirin ve tüketin. )
 • 1 küçük soğan
 • 2 dal taze soğan
 • 2 diş taze, yoksa normal sarımsak
 • 200-300 gram kıyma
 • Yarım su bardağı osmancık pirinci
 • Yarım demetten az maydanoz
 • Bir limonun suyu ve kabuğunun rendesi
 • Zeytinyağı, tereyağ
 • Tuz,karabiber

Yapılışı

 1. 3 yemek kaşığı zeytinyağı aldığınız tavaya kıyılmış soğan, taze soğan ve taze sarımsağı alıp şeffaf hale gelene kadar kavurun.
 2. Daha sonra kıymayı ekleyip suyunu çekene kadar tekrar kavurun.
 3. Pirinçleri yıkayıp ilave edin ve kavurmaya devam edin.
 4. Tuz, karabiberi ayarlayın.
 5. Ocağı kapatınca kıyılmış maydanozları ve limon kabuğu rendesini ilave edin.
 6. Hazırlanmış enginarlarınızın ortasını bu harç ile doldurun.
 7. Enginarları uygun bir tencereye oturtun ve yarısından biraz fazlasına kadar gelecek sekilde yandan kaynar suyunu verin.
 8. Bu suyun içine bir limonun suyunu sıkın ve bolca zeytinyağı ilave edin. Temizlediyseniz enginar saplarını da bu suya alın.
 9. Enginarların üzerine birer küçük parça tereyağ koyup kapağı kapatın.
 10. 5 dk yüksek, sonra kısık ateşte olacak sekilde 1 saat kadar pişirin.
 11. Suyundan 3-4 kaşık üzerine ilave ederek servis edin.

Bon Apetit!

Tarif Özeti
Tarifin Adı
Kıymalı Enginar Dolması
Tarifin Sahibi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre

Bana Yazın