Kuşkonmazlı Yumurta ve Yeme Düzensizliği Hikayem

Kuşkonmazlı Yumurta ve Yeme Düzensizliği Hikayem

Kuşkonmazlı Yumurta ‘ya geleceğim. Fakat önce hem yeme düzensizliği hikayem hem de tam zamanlı çalışma hayatını bırakmam hakkında bir iki lakırdı etmek istedim. Çünkü öyle hadi bir kuşkonmazlı yumurta yapayım da siteye koyayım diye yapılmış bir kahvaltı değildi.

Yeme düzensizliği problemlerim tam zamanlı çalışmayı bırakınca meydana çıktı. İstanbul’dan Bursa’ya taşınma, iki şehirde birden ev yerleştirme sürecine bir de alanım dışında yüksek lisans eklenince şimdilik çalışma hayatını askıya almaya karar verdim. Mesleğini ne kadar severek yapan biri de olsam bu süreç bana çok iyi geldi. Bilhassa önünde bir etiket veya ünvan olan mesleklerde çalışmaya böyle aralar vermek toplum tarafından yargılayıcı bir tutum ile karşılanıyor evet ama çocukluğumdan beri önüne geçemediğim farklı uğraşlara merak dürtüsü de beni bir türlü bırakmıyor ve hayatımın bu sürecinde kendimi yeni şeyler yapmaya ve denemeye çok hazır hissediyorum.

Çalışma hayatından ayrılmak bana her geçen gün yeni keşif kapıları açıyor, her birini denemek için artık çok daha uygun vaktim var.  Peki hiç mi negatif etkisi olmadı? Oldu, o da Yeme Düzensizliği’ydi. Eşim sabah çok erken kalkıyor ve asla bir şeyler yemeden güne başlayamıyor. Kız kardeşimde o grupta mesela, sabah 8 dersine bile kahvaltı etmeden çıkmaz, hatta evde güzel bir kahvaltı etmek için gerekirse derse geç kalır! Bense oldum olası uyandığı gibi bir şey yiyemeyen gruptayım. Yemem için en azından uyandıktan sonra 1 saat geçmesi gerekiyor.

Çalışırken erken kalkarsam evden çıkmadan önce, erken kalkmazsam da klinikte illa ki kahvaltı ediyordum. Çalışmayı bıraktığım zamanların başlarında sabah eşimi uğurladıktan sonra kendimi hem evde hem dışarda yapılacak şeylere öyle bir kaptırıyordum ki bir bakıyordum saat öğlen olmuş. Bu sefer kahvaltıyı atlıyor direk öğlen yemeği olarak bir şeyler yiyor veya daha o saatte kahvaltı yerine yeni bir şeyler yediğim için öğle yemeğini atlayıp direkt akşam yemeği yiyordum. Böyle böyle bir de baktım ki hem kilo veriyorum hem de artık o çok sevdiğim kahvaltı benim için sadece haftasonları edilebilir hale gelmiş.

Ben de bu duruma bir dur demeye karar verdim ve öncelikle kahvaltı için beni yeniden motive edecek şeyler araştırmaya başladım. Çünkü kahvaltı zamanınız ve içeriğiniz düzenlendiğinde geri kalan tüm yeme düzeniniz de düzenleniyor emin olun. Bu süreçte karşılaştığım şahane bloglardan biri Pick Up Limes oldu. Pick Up Limes’ın birkaç video ve makalesi beni özellikle bir gece önceden ertesi sabah yiyeceğimi planlama noktasında yeniden motive etti. Buna dondurucuya meyve koymak, yulafı suda bekletmek veya chia pudingi geceden hazırlamak örnek verilebilir. Bir diğer motivasyon ise Bursa’ya taşınmamızla birlikte haftalık sebze-meyve ihtiyacımızı mahallemizde kurulan pazardan temin etmemiz oldu. İstanbul’da bu bizim için son derece uzak bir ihtimaldi. Haftalık alışverişimizi yapmadan önce o hafta tüketeceklerimizi kafamda planlamak ve hafta içinde bittikçe gidip almak yerine bir sonraki haftalık alışverişe kadar elimdekileri tüketmeye çalışmak yemek ve kahvaltı hazırlıkları noktasında ayrıca motive ediciydi.

Derken bu süreç benim için son buldu. Artık eşimi uğurladıktan birkaç saat sonra da olsa kendime kahvaltı hazırlamayı ihmal etmiyorum. Eğer siz de özellikle kahvaltı veya yeme düzensizliğiniz  için motivasyon arıyorsanız eminim ki bu pratik Kuşkonmazlı Yumurta tarifi size çok iyi gelecek.

Gelelim tarife;

MALZEMELER

 • 1 dilim ekşi maya ekmek
 • Yarım avokado
 • 5-6 adet kuşkonmaz
 • 1 diş sarımsak
 • 1 yumurta
 • Limon kabuğu rendesi
 • Kıyılmış maydanoz
 • Rende peynir
 • Tuz, karabiber

YAPILIŞI

 1. Ekmeğinizi tost makinesinde veya tavada kızartın.
 2. Yarım avokadoyu çok az limon suyu, tuz ve karabiber ile ezin. Bu karışımı kızarmış ekmeğin üzerine sürün.
 3. Sarımsağı ortadan ikiye kesip ısıttığınız tavanın yüzeyine şöyle bir sürüp gezdirin.
 4. Kuşkonmazları yıkayıp kuruttuktan sonra saplarındaki sert ve odunsu kısımlarını kırın ve sarımsak sürdükten sonra az zeytinyağı eklediğiniz tavada 1-2 dakika soteleyin. Avokadonun üstüne alın.
 5. Aynı tavaya yumurtayı kırın ve 3-4 dakika kızartın. Kuşkonmazların üstüne güzelce bırakın.
 6. En üste isteğinize göre limon kabuğu rendesi, ince kıyılmış maydanoz, istediğiniz bir peynirin rendesi (ben burada kelle peyniri kullandım) ve karabiber ile servis edin.

Bon Apetit!

Bir diğer kahvaltı alternatiflerini görmek için Kahvaltı kategorisine üzerine tıklayarak gidebilirsiniz.

Tarif Özeti
recipe image
Tarifin Adı
Kuşkonmazlı Yumurta
Tarifin Sahibi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre

Bana Yazın