Avokado Puding

Avokado Puding

Bu sene de sabırsızlıkla beklediğim avokado hasatı başladı ve ben de hasat döneminde olduğumuz sürece bu sağlıklı ve doğal yağ deposu olan meyveye yemeklerimde, salatalarımda ve kahvaltılarımda bolca yer vermeye çalışıyorum. Evet avokadoyu tuzlu olarak birçok yerde kullanıyorum fakat bir değişiklik yapıp ilk tarifimi tatlı tarifi olarak oluşturmak istedim. Avokado puding tatlı krizleri için birebir, rafine şeker ve un içermeyen, hatta bir iki minik düzenleme ile vegan bile olabilecek bir tatlı. Ve bildiğimiz çikolatalı pudingden de hiçbir farkı yok. Yediğinizde ise asla avokado tadı almıyorsunuz hatta aksine avokadonun yağı ve kattığı o kremamsı lezzet tatlıya ekstra bir yoğunluk veriyor. Avokado puding tarifine geçeceğim fakat öncelikle Türkiye’de avokado satışları hakkında bir iki laf edeceğim.

Avokado hasat zamanı ülkemizde normalde eylül ayı gibi başlıyor ve mevsim gidişatlarına bağlı olarak neredeyse nisan mayıs aylarına kadar sürüyor. Alanya ve civarları, yani akdeniz iklimi bu meyveyi yetiştirmek için oldukça uygun ve son yıllarda birçok çiftlik artan talepler neticesinde bu duruma el atıp ülkemizde de avokado yetiştirmeye başlamış durumda. Önümüzdeki yıllar içinde ise bu çiftliklerin mahsüllerini çoğaltması ile birlikte avokado fiyatlarında düşüşler olacağını ve de rekabetin etkisi ile birlikte kalitenin de artacağını düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl Migros’tan veya Metro’dan aldığım 6-7 liralık avokadoların hepsi daha doğru düzgün olgunlaşmadan kararıp mundar olunca bu çiftlikleri araştırmaya başladım. Elbette hayalim şöyle California avokadoları gibi yumuşacık krema tadında, lezzetli, kabuğundan kolayca ayrılan ve çabucak olgunlaşan avokadolardı. Şanslıymışım ki instagramda birinin paylaşımı sonrası @avokadocum hesabına denk geldim. Hem instagramdan DM aracılığı ile hem de http://www.avokadocum.com/ internet sitelerinden satış yapan Alanyalı bir firmaymış. Siteden verdiğim sipariş birkaç gün içinde elime ulaştı ve gerçek avokadoyu ne kadar özlediğimi bana hatırlattı. İki tane dışarı çıkartıp kalanları buzdolabına koydum, dışardakileri tükettikçe de dolaptan tekrar çıkartıp olgunlaşmaya bıraktım ve sanıyorum yumuşacık hale gelene kadar hiç kararmadan kendi kendilerine olgunlaşmaları sadece 2 gün sürdü. Bu yazdıklarım kesinlikle reklam değil, kendilerini zaten tanımam etmem. Sadece gerçek avokado yemek isteyenlere öneri mahiyetinde fikrimi belirtmek istedim.

avokado puding

Gelelim avokado puding tarifine:

MALZEMELER

  • 2 adet olgunlaşmış avokado
  • 50 gram bitter kuvertür çikolata (vegan çikolata tercih edebilirsiniz)
  • 1/4 su bardağı kakao
  • 1/4 su bardağı agave veya akçaağaç şurubu
  • 1/4 su bardağı süt (vegan olması için badem sütü kullanabilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı vanilya özütü

YAPILIŞI

  1. Avokadoları soyun ve içlerini bir kaşık yardımıyla rondoya alın.
  2. Bitter çikolatayı benmari eritin ve rondoya ekleyin.
  3. Diğer malzemeleri de rondoya ekleyip homojen hale gelene dek karıştırın.
  4. İsteğinize göre üzerini file badem, kuru meyveler, hindistan cevizi ile süsleyin.

Bon Apetit!

Tarif Özeti
recipe image
Tarifin Adı
Avokado Puding
Tarifin Sahibi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre

Bana Yazın